Slovenský a český XII. NEUROMUSKULÁRNY KONGRES 25.4.2019 - 26.4.2019 Hotel Holiday Inn, Bratislava

ŠTVRTOK, 25. apríl 2019

8.00
Registrácia

8.45 – 9.00
OTVORENIE KONGRESU
P. Špalek, S. Voháňka

9.00 – 10.30
MYASTÉNIA GRAVIS A MYASTENICKÉ SYNDRÓMY
Predsedníctvo: J. B. M. Kuks, P. Špalek, S. Voháňka
1. J. B. M. Kuks (Groningen): The Lambert Eaton Myasthenic Syndrome in anecdotes (20 + 5 min.)
2. I. Martinka, M. Fulová, M. Špaleková, P. Špalek (Bratislava): Zmeny epidemiológie myasténie gravis v Slovenskej republike a vo svete (15 + 3 min.)
3. P. Špalek, K. Viestová, I. Martinka, M. Kolníková (Bratislava): Juvenilná myasténia gravis v Slovenskej republike (15 + 3 min.)
4. S. Voháňka (Brno): Ovlivnění autoimunity Efgartigimodem. Alternativní přístup k léčbě myastenie/Counteracting autoimmunity: Investigating Efgartigimod in Myasthenia Gravis (20 + 5 min.)
Prednáška podporená spoločnosťou ARGENX

10.30 – 10.50
Prestávka

10.50 – 12.00
Predsedníctvo: F. Cibulčík, M. Jakubíková
5. D. Botiková, M. Horáková, J. Bednařík, J. Haberlová, R. Mazanec, P. Otruba, J. Staněk, J. Junkerová, E. Ehler, N. Kopecká, P. Ridzoň, J. Piťha, M. Jakubíková, M. Bařinová, S. Voháňka (Brno, Praha, Olomouc, Ostrava, Pardubice): Národní registr myastenie gravis MyReg (10 + 2 min.)
6. F. Cibulčík, A. Hergottová, P. Špalek (Bratislava): SFEMG a myasténia gravis – špecificita, senzitivita, interpretačné omyly (10 + 2 min.)
7. M. Lučenič, M. Janík, I. Martinka, P. Juhos, P. Špalek (Bratislava): Tymektómia v liečbe myasténie gravis: aktuálne trendy (10 + 2 min.)
8. M. Jakubíková (Praha): Imunopatogenetické mechanismy u myasthenia gravis a vliv thymektomie (10 + 2 min.)
9. M. Týblová (Praha): Vakcinace u pacientů s diagnózou myasthenia gravis (10 + 2 min.)

12.00 – 13.00
AKTUÁLNE TRENDY V DIAGNOSTIKE A LIEČBE NEUROMUSKULÁRNYCH OCHORENÍ
Satelitné sympózium podporené spoločnosťou SANOFI GENZYME
Predsedníctvo: P. Špalek, S. Voháňka
10. S. Voháňka (Brno): Nejčastější metabolické myopatie (20 min + 3 min.)
11. P. Špalek (Bratislava): Orphan drugs v liečbe zriedkavých neuromuskulárnych chorôb (20 + 3 min.)
12. K. Juríčková, A. Hlavatá, K. Brennerová, S. Mattošová, A. Šalingová, V. Hupka, P. Špalek (Bratislava): Skúsenosti s liečbou pacientov s Pompeho chorobou v SR (15 + 3 min.)

13.00 – 14.00
Obed

14.00 – 15.10
POLYNEUROPATIE
Predsedníctvo: E. Vlčková, G. Hajaš
13. E. Vlčková, J. Bednařík (Brno): Terapie neuropatické bolesti – přehled doporučení a klinická praxe (15 + 3 min.)
14. P. Špalek, I. Martinka, S. Mattošová, J. Veverka, J. Chandoga (Bratislava): Prvý prípad sporadickej late-onset formy familiárnej amyloidnej polyneuropatie v SR (15 + 3 min.)
Prednáška podporená spoločnosťou PFIZER
15. A. Rajdová, J. Raputová, I. Kovaľová, M. Horáková, G. Honová, D. Kec, J. Bednařík, E. Vlčková (Brno): Morfologické metody objektivizace neuropatie tenkých vláken – výhody a limitace (10 + 2 min.)
16. G. Hajaš, B. Jamrichová, B. Veselý, M. Brozman (Nitra): CIDP a diabetes mellitus – dilema a výzva (10 + 2 min.)


15.10 – 16.00
DIABETICKÁ POLYNEUROPATIA
Predsedníctvo: J. Bednařík, E. Kurča
17. J. Bednařík, E. Vlčková (Brno): Bolestivá diabetická polyneuropatie: fakta a otázky (20 + 5 min.)
18. E. Kurča (Martin): Algoritmy a úskalia diagnostiky diabetickej neuropatie (20 + 5 min.)

16.00 – 16.20
Prestávka

16.20 – 18.00
MYOPATIE
Predsedníctvo: R. Mazanec, M. Koprušáková
19. R. Mazanec, L. Mensová, M. Ivaničová, D. Baumgartner, V. Potočková, J. Zámečník, K. Stehlíková, L. Fajkusová (Praha, Brno): Pletencová svalová dystrofie spojená s mutací ve FKRP genu – variabilita fenotypu a úskalí diagnostiky (15 + 3 min.)
20. B. Adamová, E. Vagaská, S. Voháňka (Brno): Změna struktury a funkce paraspinálních svalů u pacientů s bolestmi dolní části zad (10 + 2 min.)
21. S. Voháňka, B. Adamová (Brno): Axiální myopatie (15 + 3 min.)
22. L. Juříková, Z. Bálintová, O. Havlín (Brno): Translarna – dosavadní výsledky léčby a výhled do budoucna (15 + 3 min.)
23. M. Sosková, F. Jurčaga, A. Kadubcová, P. Špalek (Bratislava): Hypokaliemická myopatia (10 + 2 min.)
24. J. Martinková, I. Straka, G. Timárová (Bratislava): Hypokaliemické periodické paralýzy sekundárnej genézy (10 + 2 min.)



PIATOK, 26. apríl 2019

8.30
Registrácia

9.00 – 9.30
INVITED LECTURE
Predsedníctvo: J. Bednařík, E. Ehler
25. J. B. M. Kuks (Groningen): Statin-myopathy and myositis (25 + 5 min.)

9.30 – 10.40
AUTOIMUNITNÉ NEUROMUSKULÁRNE OCHORENIA
Predsedníctvo: J. Bednařík, L. Gurčík
26. E. Ehler, I. Štětkářová (Pardubice, Praha): Stiff person syndrom. Soubor nemocných (20 + 5 min.)
27. P. Špalek, M. Kolníková, Ľ. Nemčovičová, M. Koprušáková (Bratislava, Nitra, Martin): Klinický obraz, diagnostika a liečba CIDP u detí (20 + 5 min.)
Prednáška podporená spoločnosťou CSL BEHRING
28. L. Gurčík, P. Špalek, F. Cibulčík (Levoča, Bratislava): MMN a MADSAM – kontinuum jedného ochorenia (kazuistika) (10 + 2 min.)
Prednáška podporená spoločnosťou TAKEDA
29. P. Špalek, J. Kochanová, Ľ. Mišáková, A. Cimprichová, M. Kotrbancová, M. Špaleková Bratislava, Trenčín): Faryngo-cerviko-brachiálny variant Guillain-Barrého syndrómu s akútnym respiračným zlyhaním indukovaný Legionella pneumophila (10 + 2 min.)

10.40 – 11.00
Prestávka

11.00 – 12.00
SPINÁLNE MUSKULÁRNE ATROFIE
Satelitné sympózium podporené spoločnosťou BIOGEN
Predsedníctvo: M. Kolníková, J. Haberlová
30. I. Martinka (Bratislava): Spinálne muskulárne atrofie (20 + 5 min.)
31. J. Haberlová (Praha): Léčba dětských SMA pacientů lékem nusinersen (Spinraza) – první zkušenosti (20 + 5 min.)


12.00 – 13.00
VARIA
Predsedníctvo: E. Ehler, I. Martinka
32. D. Baumgartner, R. Mazanec, Z. Mušová, P. Hedvičáková, V. Stránecký (Praha): Analýza klinického exomu a expanzních genů C9orf72 a ATXN2 v souboru 35 pacientů s onemocněním motoneuronů (10 + 2 min.)
33. L. Mensová, R. Mazanec, P. Ješina, V. Malinová (Praha): Klinický obraz klíčem ke genetické verifikaci diagnózy Pompeho nemoci (kazuistika) (10 + 2 min.)
34. O. Parmová, I. Šrotová, E. Vlčková, M. Hulová, L. Mensová, I. Crha, P. Strádalová, E. Králičková, L. Juříková, M. Podborská, R. Mazanec, L. Dušek, J. Jarkovský, J. Bednařík, S. Voháňka (Brno, Praha): Anti-Mülleriánský hormon jako markér ovariální rezervy u žen
s nejčastějšími svalovými dystrofiemi (10 + 2 min.)
35. D. Botiková, S. Voháňka (Brno): Doporučení pohybové aktivity pacientům s neuromuskulárním onemocněním (10 + 2 min.)
36. Z. Kadaňka jr. (Brno): Klinické syndromy v oblasti cervikálního plexu (10 + 2 min.)

13.00 – 13.15
ZÁVER PODUJATIA
P. Špalek, S. Voháňka

13.15
Obed